Strona główna » Bez kategorii » Przełom w energetyce odnawialnej — wiadomości z ostatniego tygodnia

Przełom w energetyce odnawialnej — wiadomości z ostatniego tygodnia

Archiwum

Reklamy

W skrócie — w tym tygodniu były aż cztery informacje, z których każda oddzielnie dość blado wróży przyszłości paliw kopalnych, a w szczególności wydobyciu ropy. Oraz budżetom państw na takim wydobyciu opartym. To ostatnie nikogo nie powinno martwić, może z wyjątkiem płatnych pachołków Rosji. Cóż, to zdanie należy w takim razie zapisać: nie powinno martwić żadnych przyzwoitych ludzi.

Ale po kolei:

Zaczynając od najmniej przełomowej.

Land Schleswig-Holstein w tym roku, nie da się określić dokładnie kiedy, będzie pokrywał 100% swojego zapotrzebowania na elektryczność prądem ze źródeł odnawialnych, głównie wiatru. Napisałem „100%” a nie „całość”, ponieważ ten prąd jest po prostu przekazywany do ogólnoeuropejskiej sieci. Więc czasem produkcja jest sporo wyższa od zużycia, a czasem odwrotnie. Ale ogólnie są to dane zbliżone. Następny plan landu polega na zwiększeniu tego wskaźnika do 300% do 2030.  Nic szczególnie istotnego, ale jest to chyba pierwszy znaczącej wielkości region uprzemysłowionego kraju (nawet jeśli sam region nie bardzo) który doszedł do 100% swojego zużycia zaspokajanego przez OZE.

Dalej jest ciekawie

Cena ropy spada w tempie nie widzianym od implozji kredytowej 2008. Tylko tym razem na szczęście nie bardzo widać szczególne problemy kredytowe, po prostu inwestycje w oszczędzanie paliw kopalnych i OZE ostatnich kilku lat przynoszą efekt. Dodawszy do tego wracająca do normy produkcję w Libii, glut w magazynach musiał się uzbierać i obecnie rynek ropy imploduje. Co jest o tyle przyjemne, że dla stabilności gospodarczej i rozwoju Rosja potrzebuje ceny ropy Brent w wysokości ok 117 dol/baryłkę. Od ceny Brent jest wyliczana cena ropy Ural i rosyjskiego gazu ziemnego. Dzisiejsza cena Brent to 96 $/bbl.  Koszty wydobycia w Rosji to około 60 $/bbl., co odpowiada cenie Brent ok 63-65 $.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale akurat ta jaskółka ma wymiary pterodaktyla. Może to oznaczać bankructwo (w przenośni i dosłownie) Doktryny Gazpromu. Z grubsza rzecz biorąc, stanowi ona podstawę polityki Rosji w obecnym wieku, zakładając, że świat, a co najmniej Europa wschodnia i centralna są tak znacznie uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych, że nie mogą prowadzić polityki sprzecznej z rosyjskimi interesami imperialnymi, a jeśli spróbują, można szantażem energetycznym wymusić zmianę tej polityki lub odcięciem dostaw załamanie gospodarki. Milczącym założeniem jest tu niezastępowalność rosyjskich dostaw wskutek rosnącego ogólnoświatowego deficytu. W szczególności destabilizacja polityczna rejonów produkujących ropę powinna prowadzić do skokowego wzrostu jej cen. Pomimo jednak dobrze finansowanego ISIS i wojny na Ukrainie, ceny ropy lecą na pysk.

Do 65 $ ceny raczej nie spadną, bo to by oznaczało nieopłacalność większości produkcji ze szczelinowania i łupków roponośnych, czyli gwałtowny spadek produkcji w Am. Pół. Ale już te 95 $ wystarczy dla długotrwałej lekkiej recesji, jeśli się utrzymają, w połączeniu z brakiem nowych inwestycji w wydobycie wskutek braku zarówno finansowania, jak też technologii (sankcje).

Rosyjska gospodarka musi implodować w perspektywie kilku lat. Jak szybko?

O tym rozstrzygnie ten sam generał co zwykle — Generał Mróz. Jeśli najbliższa zima w Europie będzie surowa, Rosja zyska trochę czasu. Ale tylko czasu. Tak naprawdę to sytuacja ze światowymi zapasami i produkcją na wiosnę północnej półkuli dopiero więcej wyjaśni.  Dla mnie samego to wszystko nie jest specjalnym zaskoczeniem, ale dla części przynajmniej czytelników będzie. Pewnie zwłaszcza dla tych, którzy uważają np. Andrzeja Szczęśniaka za kompetentną osobę.

A kolejna wiadomość to dla mnie sensacja

Zdaję sobie sprawę, że dla większości polskojęzycznych czytelników sytuacja budżetowa Rosji jest ciekawa, ale oświadczenie chińskiego prezydenta na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku było….. sensacyjne. Mianowicie zaproponował on, aby odpowiedzialność za zmiany klimatyczne wywołane emisjami CO2  wzięły na siebie w największym stopniu dwa kraje, które emitują najwięcej, tj. Chiny i USA. Z czego z chińskiej strony zapewnił o zatrzymaniu wzrostu emisji i rozpoczęciu spadku w najbliższej pięciolatce. Takie oświadczenia już ze strony władz chińskich były, ale zapewnienie międzynarodowe na poziomie prezydenta oznacza, że mają plan, którego są pewni. Jeśli zaś coś w planie pójdzie nie tak, to emisje zostaną ograniczone, ewentualnie rachunek zapłaci chiński biznes i społeczeństwo, bo prezydent twarzy utracić nie może. Co generalnie jest całkiem dobrą wiadomością, za to bardzo złą dla biznesu węglowego dookoła świata.

Na koniec symboliczna ciekawostka

Rockefeller Brothers Fund , skupiający w swym zarządzie większość majątku rodziny Rockefeller, ogłosił wyjście z inwestycji w paliwa kopalne i przesunięcie tych funduszy do energii odnawialnej.

Reklamy

6 Komentarzy

 1. piotr34 pisze:

  Zima w tym roku bedzie najprawdopodobniej lekka a jesien bedzie swego rodzaju chlodnym latem-tak wynika z prognoz z kilku roznych serwisow ktore sledze od paru lat i ktore dotychczas na ogol mialy racje.Na razie sie sprawdza.Widzialem tez inne prognozy glownie z USA ale jak napisalem te mowiace o lekkiej zimie sa z raczej wiarygodnych zrodel.

  Piotr34

 2. Prawdziwa tak, istotna- w miarę. Przełomowa- nie. Mocniejsze konstrukcje na słabe wiatry to zawsze jest dobra wiadomość, Siemens technologicznie zostawał w tyle. Ta konstrukcja poprawi opłacalność wewnątrzlądowych elektrowni. Ale- jest to normalny rozwój technologiczny. Sensacją by było rozpoczęcie produkcji w taśmowym stylu, niszczącym cenowo konkurencję. Albo turbina 8 MW na słabe wiatry. Ale takie może zobaczymy prototypy, produkcji przez następne 10 lat raczej nie.

 3. Może podać jakich? Ja zawsze uważałem długoterminowe prognozy za lekkie szamaństwo, a przez to nie interesowałem się i nie porównywałem.

 4. Kahzad pisze:

  Krótko mówiąc – wszystko rozwija się w oczekiwanym, właściwym, kierunku? To chyba dobra wiadomość 🙂

 5. shape_shifter pisze:

  Też jestem ciekaw źródeł. Sam spodziewam się bardzo mroźnej zimy (oparte na własnych obserwacjach, czysto przyrodniczych, wiarygodność 50% ;).

  shape_shifter

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Follow rewolucja energetyczna on WordPress.com
%d blogerów lubi to: