Strona główna » energia elektryczna » Z frontów rewolucji

Z frontów rewolucji

Archiwum

Reklamy

A tymczasem są pierwsze podsumowania zeszłego roku. Na przykład już wiadomo, że w zeszłym roku zainstalowano ponad 50 GW mocy wiatrowych na świecie. Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie, dane z różnych krajów spływają w rożnych terminach. Inna sprawa, że skoro z kilku liderów już się doliczono 44 GW, to z całą pewnością zainstalowano powyżej 50 GW. Jest to nie tylko światowy rekord, ale także bezwzględnie największa wielkość energii odnawialnej zainstalowana kiedykolwiek w ciągu roku.

Liderem są oczywiście Chiny. Pisząc o rewolucji energetycznej, coraz częściej tak to własnie wygląda, są Chiny i cała reszta świata. Czasem reszta świata dogania Chiny, a coraz częściej nie.

W skrócie: w Chinach w zeszłym roku zainstalowano 23,3 GW nowych mocy wiatrowych. Dla pokazania skali — całość mocy energetycznych w Polsce to około 40 GW. Bandy propagandzistów, którzy bredzą o powrocie energetyki atomowej onanizują się planem budowy dwóch reaktorów w UK, o łącznej mocy 3,2 GW, które może będą zbudowane za 10 lat. Nawet jeśli będą kiedykolwiek zbudowane, co jest mało prawdopodobnie, bo dokumentacja jest błędna. W sumie prawidłowe plany istnieją, bo poprawili je sobie Chińczycy ale co z tego, skoro nie chcą się podzielić, bo nikt im nie ma zamiaru zapłacić tyle, ile żądają. Taki to światek doskonałych i niezawodnych technologii atomowych. Na szczęście przy elektrowniach atomowych mówimy już o śmiesznych ilościach mocy wytwórczych w porównaniu do wiatrowych. I to jest pozytywne. A w samej Wielkiej Brytanii mocy wiatrowych będzie zainstalowane wielokrotnie więcej i produkcja energii z nowo wybudowanych elektrowni wiatrowych będzie wyższa, niż będzie wytwarzać ta potencjalna elektrownia atomowa, jeszcze zanim zostanie zbudowana.

Dalej na liście są USA, Niemcy, wspomniane już UK, zwłaszcza Szkocja, Szwecja, Dania, ale także i to bardzo wysoko na tej liście, bo na 4 miejscu ogółem nowych instalacji Brazylia, a tam się dopiero rozpędzają.

Co ważniejsze: energetyka wiatrowa jest tym rodzajem generacji, gdzie instaluje się najwięcej mocy. Światowa produkcja turbin parowych (których nie lubię, jak wiadomo), to jest coś około 30 GW, i co ważniejsze, większość to jest wymiana zużytych turbin, a nie nowa generacja. Dokładnie odwrotnie niż przy energetyce odnawialnej.

Co jeszcze jest problemem?

Po prostu zwyczajny i ciągły brak mocy produkcyjnych wytwórni sprzętu do generacji wiatrowej. Jest relatywnie drogo, bo fabryki musza zarabiać, przy okazji inwestując gigantyczne pieniądze w badania i rozwój.

To także pozwala postawić tezę, że energetyka wiatrowa to dość dojrzały przemysł i nie da się wejść na rynek i ruszyć z produkcją większych turbin bez gigantycznych kapitałów i znacznych ośrodków badawczych. Lub po prostu licencji…. Na każdym kroku można znaleźć dowody potwierdzające tą tezę. I oczywiście oznacza to, że jedna z większych okazji, jaką jest powstawanie nowej, dużej gałęzi przemysłu ciężkiego została przez Polskę przespana.

I wszyscy drodzy miłośnicy atomu i węgla w Polsce szermujący hasłami o wspomaganiu polskiego przemysłu ciężkiego. Właśnie została w ostatnim dziesięcioleciu przespana najlepsza okazja do stworzenia nowej gałęzi przemysłu ciężkiego, razem z setkami tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy, biurami projektowymi, własnym know-how i patentami. Cóż, pozdrowienia dla rządzących i głosujących…..

P.S.

A tymczasem hurtowe ceny prądu na rynku niemiecko – austriackim spadły w grudniu zeszłego roku do 32 €/MWh. Przypomnę, ze dla średnich i większych przedsiębiorstw energochłonnych lub eksportowych to jest cena bliska ostatecznemu kosztowi energii. Czytaj: najniższa na świecie. Cóż, oni już odcinają kupony od zaledwie częściowej rewolucji energetycznej. Fajnie by było zobaczyć efekty prowadzonej na wszystkich frontach i zdecydowanej, a nie robionej tak półgębkiem, jak w Niemczech.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Follow rewolucja energetyczna on WordPress.com
%d blogerów lubi to: