Strona główna » energia elektryczna » Deklaracje klimatyczne i znów o Urugwaju

Deklaracje klimatyczne i znów o Urugwaju

Archiwum

Reklamy

Przed konferencja klimatyczną w Paryżu członkowie ONZ (czyli praktycznie wszystkie kraje świata) są zobowiązani do dostarczenia Narodowych Planów Kontrybucji (do porozumienia ograniczającego zmiany klimatyczne).

Polska takiego nie złożyła, bo zrobiła to Unia Europejska. I dobrze, jedna kompromitacja międzynarodowa mniej. Jak ktoś będzie chciał podać przykład nielogicznego gniota pisanego przez niekompetentnych głąbów, przytoczy rosyjski.

Za to na drugim biegunie są deklaracje Maroka, Etiopii (zdecydowanie warte analizy i opisania) oraz Urugwaju. O którym słychać tyle, co zwykle o tym kraju, czyli nic.

Deklaracje są ciekawe. Otóż emisje z energetyki mają spaść średnio do 40 g CO2/kwh w 2020 roku i 20 g w 2030. To jest bardzo mało. Dla porównania energetyka oparta na węglu oznacza emisje w okolicach 1000 g, a oparta na gazie ok 600 g. Oraz zostaną zmniejszone do 20 g/kwh, jeśli znajda się dodatkowe środki — czytaj międzynarodowe granty na ograniczanie emisji w krajach rozwijających się.

Tak czy inaczej Urugwaj zamierza w 2030 roku mieć UJEMNE emisje CO2, czyli więcej pochłaniać dzięki zwiększaniu ilości materii organicznej w glebach i wzroście lasów niż emitować.  A zamierzony stan jest opisany tutaj i podpisany jako ambitny. To ostatnie słowo jest najciekawsze. Moim zdaniem jest on ambitny, ale nie tylko zupełnie realny, co prawdopodobnie nawet zostanie wykonany wcześniej i z nadwyżką.

Z ciekawostek: w 2030 roku najpoważniejszym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Urugwaju będą … krowy. Tak, te same o których była mowa w poprzednim tekście. W istocie rząd uznaje, ze można zmniejszyć emisje w przeliczeniu na przyrost masy i to właściwie wszystko, tak ambitnych jak przedstawione przeze mnie pomysłów raczej nie będą stosować. Również dlatego, ze na pampie nie ma obór…

Tymczasem właśnie ten tekst z Urugwaju warto przeczytać, bo jest zwięzły i dobry. Gdyby wszystkie państwa w taki sposób podchodziły do swoich zobowiązań międzynarodowych, to świat byłby sporo lepszym miejscem. Jakby kogoś interesowało to tutaj jest rating deklaracji niektórych państw z krótkim ich opisem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Follow rewolucja energetyczna on WordPress.com
%d blogerów lubi to: