Strona główna » finansowanie » Dziś nastąpiła rewolucja w transporcie kosmicznym

Dziś nastąpiła rewolucja w transporcie kosmicznym

Archiwum

Reklamy

Poprzednie rewolucje przemysłowe były związane z lepszą szybsza i większa eksploatacją zasobów. Rewolucja energetyczna to przede wszystkim lepsze wykorzystanie zasobów. Znakami rozpoznawczymi dzisiejszych zmian jest energetyka odnawialna, nowe baterie, efektywne silniki elektryczne i zagospodarowanie odpadów. Wielokrotne wykorzystanie zamiast wyrzucania, recycling zamiast wyrzucania. Kto tego nie rozumie zostanie zakopany na wysypisku śmieci historii. Dawno takie słowa nie były bardziej istotne niż dziś.

Ale co się stało?

Otóż nastąpił start kolejnej rakiety Falcon 9 firmy Space X. Firmy Elona Muska, jakby ktoś nie wiedział.

Wszystko poszło gładko, jak miało. Ale stała się jeszcze jedna ważna rzecz. Tak jak dobremu gospodarzowi i byk się ocieli, tak Muskowi z orbity wróciło jakieś 50 milionów dolarów. A konkretnie pierwszy stopień rakiety zamiast wpaść w kawałkach do oceanu, jak to robiły pierwsze stopnie rakiet nośnych przez 50 lat, wrócił z wysokości 100 km, grzecznie i miękko wylądował na Cape Canaveral, na placyku obok warsztatów SpaceX. Zatankować i znów w drogę….

Zdjęcie od SpaceX, długa ekspozycja

Zdjęcie od SpaceX, długa ekspozycja, widać spalanie startu, powrotu-wejścia w atmosferę i powrotu-lądowania

Co to oznacza?

Od strony naukowej– niesamowity sukces. Nie jest taką prostą sprawą obrócenie rakiety, wejście w atmosferę (nawet przy relatywnie małej prędkości) i następnie zmniejszenie jej prędkości do zera zaraz nad ziemią. Nikomu się to jeszcze nie udało.

Od strony technicznej- mają sprzęt wielokrotnego użytku, co oznacza mniej nowej produkcji, mniej marnotrawstwa, więc przy tych samych możliwościach produkcji rakiet, będą mieli dużo większe możliwości wynoszenia ładunków.

Wreszcie od najważniejszej strony, czyli kompletnej rewolucji ekonomicznej. Wynoszenie ładunków w kosmos będzie po prostu sporo tańsze. Już dziś SpaceX oferuje najniższe ceny i wygrywa większość przetargów na komercyjne ładunki. Mając dolny stopień rakiety wielokrotnego użytku już zawsze, a przynajmniej przez najbliższe kilka lat, będą mogli zaproponować najniższe ceny.

W tym miejscu dochodzimy do polityki. W końcu możliwości kosmiczne są bardzo ładnie związane z najbardziej zaawansowaną inżynierią materiałową, co za tym idzie także możliwościami militarnymi. Zapewne między innymi dlatego też rząd USA bardzo chętnie został pierwszym dużym klientem SpaceX. Dziś trwa wycinanie konkurenci. A tą konkurencją głównie są usługi kosmiczne rosyjskiego przemysłu. A raczej były. Musk już ich właściwie wykończył, Rosjanie nie wygrali chyba żadnego z tegorocznych przetargów, oprócz cen fatalna jakość usług też im w tym nie pomogła. Teraz już nie będą w stanie zaproponować konkurencyjnych cen.  To oznacza bardzo szybki upadek całej tej gałęzi przemysłu. Przypomnijmy, że mówimy o OSTATNIEJ istniejącej w Rosji gałęzi nowoczesnego przemysłu.

Dlaczego piszę o rosyjskim? Proste. Zarówno europejski, jak też dalekowschodnie programy kosmiczne opierają się głownie na kontraktach rządowych, a w razie czego można nakłonić liczne państwowe firmy do zmiany dostawcy usług transportowych.  Rosyjski program kosmiczny opiera się na usługach dla Zachodu.  Na ten rynek własnie z impetem wparował SpaceX

To co jeszcze przez chwilę zostanie, to wysyłanie astronautów na ISS. Ale kapsuła Dragon ze SpaceX, która dziś wyniosła ładunek,  została zaprojektowana także do lotów załogowych, obecnie trwa certyfikacja. To będzie oznaczało faktyczny koniec programu Sojuz.

Oczywiście, jakieś niedobitki zostaną, będzie trochę rosyjskich państwowych ładunków, może pierwszego kosmonautę wyśle w kosmos zaprzyjaźnione Zimbabwe, ale wielkie pieniądze, zatrudnienie kilkudziesięciu tysięcy ludzi w zaawansowanym technicznie przemyśle i jakiekolwiek fundusze na modernizację po prostu się skończą. A razem z tym jakakolwiek możliwość dogonienia świata.

Technicy przerzucą się na szycie łapci z kory brzozowej, a reszta rozejrzy się co można jeszcze ukraść.

Cóż, niedługo minie 60 lat radzieckiego programu kosmicznego. I starczy.

A tu nowe zdjęcie, już na płycie:

falcon na płycie

Reklamy

7 Komentarzy

 1. piotr34 pisze:

  Widzialem filmik na Youtube i jestem pod wrazeniem.Masz moze jakies bardziej szczegolowe informacje jak oni to zrobili?

  P.S.Przyznaje ze poczatkowo nawet nie pomyslame o tym w kontekscie polityczncznym ale Ruscy znowu dostana po tylku tym bardziej ze pare dnie temu pomiomo wloskiego i greckiego marudzenia UE znowu im sankcje przedluzyla(a tak sie ruskie trolle na necie cieszyly ze Wlochy powstrzymaja sankcje i Polaczki dostana po tylkuu-jakos stalo sie inaczej).

 2. Ja oglądałem transmisję na żywo 🙂 Zasadniczo zostawili trochę paliwa i odpalili trzy razy- raz w kosmosie aby obrócić, drugi raz zwalniając przy wejsciu w atmosferę i trzeci aby lądować. Reszta to „tylko” precyzyjne sterowanie

 3. […] Wczoraj dokonano dużego kroku w technologii kosmicznej. Firma SpaceX wysłała na niską orbitę rakietę, której pierwszy człon wrócił na ziemię samodzielnie lądując. Więcej napisano tutaj […]

 4. Antyetatysta pisze:

  Dlaczego uważasz, że zdesperowane Państwo z największymi (dotychczas) możliwościami wynoszenia ładunków w kosmos nie pracuje lub nie będzie pracowało nad czymś podobnym? Myślisz, że Musk miał do dyspozycji większe zasoby niż może mieć FR? Jeżeli faktycznie zostaną wyoutowani z rynku komercyjnego to może zobaczymy wspólną rosyjsko-chińską bazę na Księżycu?

 5. Ani rosyjskie, ani radzieckie możliwości w żadnym przypadku nie były największe, czy najlepsze, wręcz przeciwnie. Przez ostatnie lata były najtańsze, a to spora różnica. Cena brała się z kosztów pracy- pensje w Rosji trochę się różnią od tych w sektorze kosmicznym w USA i UE, nieprawdaż? Oraz z zaprzestania inwestycji.
  Nic nie zobaczymy, bo usługi komercyjne są jedynym realnym źródłem pieniędzy. Bez nich nie będzie forsy i nie będzie nowego sprzętu. Na razie usiłują zastąpić ukraińskie podzespoły i bardzo słabo im to idzie, co widać po serii katastrof, na nowe projekty i wdrożenie do produkcji już teraz nie ma tam środków i możliwości, jakikolwiek zmiany i rozwój to sen wariata.

 6. Antyetatysta pisze:

  Zdajesz sobie sprawy, że wojska rakietowe były jedynymi które regularnie były unowocześniane i doposażane w sprzęt a całą doktryna wojskowa FR opiera się o wykorzystanie broni jądrowej która jest głównie przenoszona rakietami?

  Mógłbyś wskazać źródło z którego czerpiesz informację o wynoszeniu ładunków w kosmos?

 7. Całe to doposażanie opiera się na technologii radzieckiej, której nie zdążyli wdrożyć przed rozpadem ZSRR. To jest 30 lat do tyłu, a na dziś żadnych możliwości rozwoju tam nie ma. Każdy z realnymi kompetencjami juz zwiał i pracuje np. w SpaceX.
  A o ładunkach możesz sobie poczytać z planowanych startów w Wikipedii, albo gdziekolwiek, nikt tego nie ukrywa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Follow rewolucja energetyczna on WordPress.com
%d blogerów lubi to: