Strona główna » energia elektryczna » O spisku cyklistów

O spisku cyklistów

Archiwum

Reklamy

Drodzy czytelnicy, zaraz znajdziecie sie w posiadaniu tajemnej wiedzy, absolutnie niedostepnej dla rządu trzydziestoparomilionowego kraju.

Uwaga:

Istnieje światowy spisek cyklistów mający na celu zniszczenie tradycyjnej polskiej gospodarki i przez to podstaw dobrobytu przyszłych pokoleń. Czy coś takiego.

Spiskowcy nazwali sie The Climate Group, a sam spisek to program 100% Renevable, który jest adresowany głównie do korporacji. Niestety uczestniczy w nim także agenda ONZ.  Uczestnictwo w nim zadeklarowało jak na razie ponad 50 miedzynarodowych korporacji, w tym giganty Krzemowej Doliny właściwie w komplecie. A ostatnio przyłaczyła sie nawet IKEA. Każda z tych firm deklaruje przejście w całości na używanie wyłącznie energii odnawialnej w swojej działalności oraz konkretne działania krótko i średnioterminowe. W rodzaju „100% odnawialnej elektryczności do 2020”, „40% mniejsze zużycie ropy w łańcuchu dostaw do 2018”, czy „80% OZE w całkowitym zużyciu energii w całym łańcuchu dostaw i offset reszty do 2030 roku”. Zestaw firm wskazuje, że dla firm IT oraz sprzedających towary konsumpcyjne w USA przyłączenie sie do tej akcji powoli staje sie obowiązkowe. Poza tą listą pozostaje biznes związany z paliwami kopalnymi, co oczywiste. Zarówno górnictwo weglowe, naftowe, jak też gazowe. Producenci samochodów ani turbin parowych też nie mają zamiaru sie przyłączać. Przynajmniej samochodów spalinowych, dopóki jeszcze istnieją.

Dla nich jest nastepna akcja spoleczna, także uzyskująca dość poważne momentum — ruch na rzecz disinvestment z biznesów związanych z paliwami kopalnymi. Chodzi w nim o namówienie do wycofania sie z inwestycji, czyli sprzedaży akcji firm kopiących paliwa kopalne przez wszelkiego rodzaju fundusze inwestycyjne. Są to bardzo poważne pieniądze, które stoją zaparkowane czesto przez dziesiciolecia w akcjach wielkich firm wypłacających regularną dywidende. Powstała w 2011 roku, przez wiele miesiecy ta akcja stała w miejscu, aż jako pierwsza wieksza instytucja Uniwersytet Stanforda ogłosił, że wiecej nie bedzie inwestował w żadne firmy związane z paliwami kopalnymi, a z obecnych inwestycji wyjdzie tak szybko jak to bedzie możliwe. Co i tak miało zająć kilka lat, bo fundusz Stanforda to obecnie ponad 22 miliardy (tak, miliardy) dolarów. Nastepnie w te ślady poszła Fundacja Rockefellera, co jest o tyle ironiczne, że majątek fundacji pochodzi praktycznie wyłącznie z majątku zgromadzonego przez założyciela rodu na wydobyciu i rafinacji ropy naftowej. A przypomne, że ta legandarna fortuna została zdobyta dzieki praktycznemu monopolowi na olbrzymim rynku USA.  Wszystkie wielkie amerykańskie firmy naftowe wywodza sie od Rockefellera i wszystkie były początkowo kontrolowane przez Fundacje. Teraz Fundacja powiedziała, że to koniec. To samo ogłosił norweski fundusz państwowy, który także wziął sie z pieniedzy z ropy i jest, pod wzgledem wielkości aktywów, najwiekszym inwestorem na świecie. Dziś już ruch nabrał takiego rozpedu, że trudno być na bieżąco. Generalnie jest to najwiekszy i najszybciej rozwijający sie ruch wycofywania kapitału w historii. A kilka ich było — bojkot Izraela i RPA, firm handlujących i kredytujących handel bronią i przemysłu tytoniowego. Łączna wartość kapitałów, których zarządcy zadeklarowali zaprzestanie finansowania przemysłu paliw koplanych wynosi już co najmniej kilka bilionów dolarów. To koniec zabawy. Zdobycie kapitału na warunkach zbliżonych do przeciętnej rynkowej jest dla inwestycji w górnictwo surowców energetycznych po prostu niemożliwe. Kapitał da sie zebrać, jasne. Ale od razu trzeba płacić premium za niemoralny i ryzykowny biznes. Czasy bezpiecznego inwestowania w górnictwo naftowe, gazowe, czy weglowe mineły, raczej bezpowrotnie.

Kolejnym elementem jest samo kredytowanie. Banki nie bardzo lubią publicznie na sztywno deklarować swoich przyszłych decyzji kredytowych. A nawet bardzo nie lubią tego robić. Tym ważniejsze jest to, że są banki, które takie sztywne ramy deklarują i ta sztywność jest zawsze w jedną strone. Royal Bank of Scotland ogłosił, że nie bedzie więcej kredytować firm, które zajmują sie wyłacznie wydobyciem wegla lub łupków roponośnych. Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił, że będzie kredytować wyłącznie takie projekty energetyczne, które będa emitować mniej niż 550 gramów CO2 na kWh wyprodukowanego prądu. To oznacza bardzo efektywne elektrownie gazowe lub OZE i nic wiecej. Nie udzielą wiecej żadnego kredytu na elektrownię weglową.

To razem łączy sie w całkiem spójną całość: korporacjom, oligarchom czy zwyczajnym milarderom oraz państwom żyjącym z paliw kopalnych utrudnić życie jak tylko sie da, jeśli nie bedą z tego rezygnować. Tych, którzy chcą zostać przy paliwach kopalnych, po prostu wykończyć. To jest jak najbardziej istniejący, światowy spisek. Jawny i otwarty, kazdy może sie do niego przyłączyć.

Kto nie chce, nie musi, kto chce działać przeciw — ten zapłaci. A spiskowcy już zadbają o to, aby cena była jak najwyższa. Teraz mamy rząd Beaty Szydło,  który własnie założył nową spółke górniczą oraz zapowiada utrzymanie energetyki zależnej od wegla w nieskończoność. Jednocześnie są wprowadzane przepisy uniemożliwiające rozsądne inwestowanie w energetyke odnawialną. Całość tych inwestycji musi zostać sfinansowana przez krajowy kapitał, bo zagranicznego na takie projekty sie raczej nie znajdzie. Spokojnie, krajowego wystarczy. Przez lata szalonego reżimu PO, gdzie nikt nie mógł być pewny bezpieczeństwa swoich inwestycji, wieksze firmy po prostu nie inwestowały.  Dziś tych pieniedzy na inwestycje jest sporo. Ale z drugiej strony zaledwie tyle, aby zmienić infrastrukturę transportową i energetyczną w jeden określony sposób. Ten sposób został przez rząd wybrany. Jest on dokładnie odwrotny, niż oczekują tego klimatyczni spiskowcy dookoła świata.

W takim razie co może sie stać?

Dwie rzeczy. Pierwszą jest to, że Beata Szydło, razem z prezesami spółek naftowych przekona wszystkich miłośników Ziemii, że żadnych zmian klimatycznych nie ma, te epidemie dengi i susze to tylko złudzenie i kazdy może dalej używać wegla i ropy ile tylko chce i lubi.

Druga możliwość jest taka,  że już dziś nie bedzie żadnych inwestycji ze strony innowacyjnych korporacji w krajach, które nie realizują planu odstawiania paliw kopalnych. Oraz, że w niedługiej przyszłości bojkot przejdzie z samych korporacji na korporacje, które w ogóle prowadzą interesy z krajami sabotującymi wysiłki w zakresie ochrony klimatu.

Zresztą bojkot jest własciwie tak zorganizowany. Obejmuje 100 najwiekszych światowych firm wydobywających lub korzystających z wegla  i 100 z ropy lub gazu. PGNiG jeszcze sie w tej setce mieści, ale to nie jest wielki problem. Problem polega na tym, że każda próba zbudowania w Polsce wiekszej grupy kapitałowej i giełdowej emisji akcji w celu pozyskania kapitału na wydobycie wegla bedzie skutkować automatyczna lokatą na tej liście.

To przede wszystkim oznacza, ze dziś, działając wbrew ogólnoświatowej polityce ochrony klimatu nawet nie ryzykuje sie, ale ma wrecz gwarancje utrudnionego dostepu do kapitału, rynków i technologii.

A na deser przeczytałem, że premier Szydło w Nowym Jorku namawia do inwestowania w Polsce w innowacyjne dziedziny gospodarki. Nie, droga pani Premier, pod linkiem powyżej jest lista firm, które NIE ZAINWESTUJĄ w kraju deklarującym rozwijanie energetyki weglowej. Nie warto nawet sie wygłupiać.

Czy ktoś mógłby podrzucić Pani Premier ten tekst zanim bedzie za późno? Zresztą prawdopodobnie już jest, bo taka skala niewiedzy o rzeczywistości musi brać sie wyłącznie z magicznego jej zaprzeczania i niedopuszczania do świadomości faktów. W szczególności faktu, że mamy 2016 rok i to, co miało sens 40 lat temu, niekoniecznie ma go dziś. Jest to dla Polski bardzo, bardzo zła prognoza.

 

Reklamy

5 Komentarzy

 1. piotr34 pisze:

  Jednym z problemow z PISem jest fakt ze w kierownictwie to wszystko ludzie dosc wiekowi-czesto biologicznie a juz niemal zawsze mentalnie.Oni na ogol chca dobrze ale mysla metodami z miedzywojnia a to czasem i owszem wypala ale dosc czesto juz nie dziala.Tak jest z biurokracja ktora ulepszaja i wzmacniaja zamiast ciac i „uspoleczniac”i tak jest z ich wizja gospodarki ktora chca sterowac dosc bezposrednio oraz wlasnie z energetyka.Oni energetyki rozproszonej nie pojmuja,dla nich energetyka znaczy wielkie bloki energetyczne tak jak nowoczensy urzad to dla nich armia zdyscyplinownaych urzednikow choc powinna byc baza danych w blockchainie.Na szczescie jest tez tam nowa fala wiec jest nadzieja.

 2. Pewnie masz rację, ale użeglowienie Wisły to pomysł nawet nie z miedzywojnia co z czasów I RP. I tam przynależy. Ministrowie spoza PiS w nowym rządzie to rewelacja.
  A wiek nie jest uzasadnieniem. Jose Mujica jest o 14 lat starszy od Kaczyńskiego, a swój kraj zmodernizował do światowego poziomu w kilka lat, bez pieniędzy z UE. To jest mentalne zacofanie i ma niewiele wspólnego z wiekiem. I nastepne pokolenie beda dobierać i formować taka samo.

 3. Bronek pisze:

  Nie wiem, czy jest tu z czego się cieszyć, czytając ten artykuł. Wizja Orwell`a się kłania. Wielcy tego globu stwierdzili (pewnie słusznie), że trwanie w obecnym systemie jest cofaniem się w rozwoju. Oni rozwinęli swe korporacje korzystając ze śmiercionośnego węgla i ropy, bo byli „pierwsi” i nikt im się nie czepiał z teoriami o globalnym ociepleniu. Jednak patrząc na obecne wielkie miasta chińskie i ich mieszkańców biegających w maseczkach po ulicach, każdy widzi szkodliwość dalszego rozwoju bez pójścia nową drogą energetyczną.
  Beata Szydło i PiS ma problem z wejściem na ścieżkę rewolucji energetycznej. Problem ten tkwi w mentalności a mówiąc po prostu w ciemnocie nas, mieszkających nad Wisłą Odrą i Bałtykiem.
  @ Maczeta,
  Dziadek Mujica to jednak moim zdaniem nie jest dobry przykład do porównania z Polską. Ludność o wielkości Górnego Śląska, brak przemysłu wydobywczego no i ten wspaniały klimat, który jest tu czynnikiem decydującym i wręcz zmuszającym do OZE.
  Całkiem odejść od brudnych technologii się jednak nie da, może w takich państwach jak Urugwaj jest to możliwe. Mając alternatywę: albo jeździć kopcącymi zabytkami motoryzacji lub biegać na pieszo, każdy wybierze to pierwsze.

 4. @Bronek
  Akurat wielkie korporacje bronią się rekoma i nogami przed rewolucją energetyczną. Prawie na każdym jej aspekcie realna władza nad kapiłałem im się wymyka z rąk. Czym inym jest kontrola kapitałowa i operacyjna elektrowni i sieci energetycznej (łącznie z decyzją komu sprzedamy taniej i bardziej niezawodnie dostarczymy prąd), a czym innym sprzedanie ogniw PV na morderczo konkurencyjnym rynku. Na tym drugim nie ma miejsca dla banksterki, jest na małe uczciwe kredytowanie.
  Nie, problem nie polega na żadnej „ciemnocie mas”. Gdyby Polakom daną alternatywę- będziemy mieć czyste środowisko, bogatszy kraj i niezaleznośc energetyczną, tylko trzeba trochę zmienić gospodarkę i bardzo intensywnie się douczać albo zaciągniemy więcej kredytów i będzie jak za Gierka, a potem się zobaczy to nie sądzę, aby koniecznie wybierali węgiel
  Społeczeństwo Urugwaju jest naprawdę Duuuużo bardziej konserwatywne, tu nic się nie da zrobić szybko, a przy okazji własnego przemysłu prawie nie ma. To naprawdę nie było łatwe, IMO trudniejsze niż w Polsce.
  BTW- w Urugwaju osobowych jeżdżacych zabytków już prawie nie ma, są dostawcze dla małego handlu, ale i one znikają.

 5. mucha pisze:

  Dodatkowy problem to zbyt wysokie koszty wydobycia węgla w Polsce, co zresztą było wiadome już za czasów „pierwszego PS-u”, a od tego czasu światowe ceny węgla jeszcze spadły… Już wtedy powinni mocno zająć się technologiami podziemnego zgazowania węgla, bo to jedyna możliwość wykorzystania istniejących zasobów i stopniowo wygaszać tradycyjne górnictwo. Zaczątki (może wątłe), ale były, niestety za PO nic nie słyszałem, by coś się działo w tym zakresie. Teraz mielibyśmy już prawdopodobnie mix składający się z gazu i OZE, a węgiel tylko w ramach dokończenia istniejących już instalacji (by wyczerpać ich amortyzację).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Follow rewolucja energetyczna on WordPress.com
%d blogerów lubi to: