Strona główna » Informacje

Informacje

Reklamy

Moje zainteresowania od dawna krążyły wokół peak  oil i jego potencjalnych skutków, a dokładniej była to cały czas wątpliwość, czy jest możliwe unikniecie niszczycielskich skutków recesji i postępującej spirali zmniejszającej się dostępności paliw kopalnych, za tym rosnących cen, za tym mniejszej siły ogółu konsumentów, za tym recesji przemysłu i następnie wzrostu kosztów przez zmniejszanie skali produkcji, upadek drobnych a kluczowych kooperantów i w konsekwencji spirala śmierci prowadząca do nowych wieków ciemnych.

Trochę się rozejrzałem. Ok, sporo. Na tyle, by odpowiedzialnie powiedzieć, ze zasadniczo mam rozeznanie w znacznej ilości dostępnych dziś technologii pozwalających na częściowe lub całkowite odejście od paliw kopalnych w głównych dziedzinach ich zużycia, tzn. energetyce, transporcie i ogrzewaniu w chłodniejszych klimatach. Przy rozglądaniu się zwracałem przede wszystkich uwagę na koszty,  w tym przebudowy infrastruktury, i czy będą one do uniesienia przez średniej zamożności kraj.

Po dłuższych studiach mam odpowiedź, a nawet jestem jej pewien. Średniej zamożności kraj może w perspektywie 20 lat zrezygnować w ok 50%, a 35 lat- z  ok 90% paliw kopalnych. Przy czym można uznać, że ta ostatnia liczba jest już na tyle mała, i dotyczy praktycznie wyłącznie oleju, że można to zastąpić biopaliwami bez szczególnych strat dla produkcji żywności i środowiska. Czyli w perspektywie 35-40 lat można np. Hiszpanię, Argentynę, czy Polskę przestawić całkowicie na energię odnawialną i utrzymać dzisiejszy poziom życia cywilizacji przemysłowej.

Z drobnymi zaledwie zmianami – jak znacznie większy udział komunikacji publicznej na wszystkich szczeblach, czy po napełnieniu pralka będzie oczekiwać na sygnał o  większej dostępności prądu zanim zacznie cykl. Ale zasadniczo żadne szczególnie radykalne zmiany nie są potrzebne, a jak pokazują kraje, które rozpoczęły tą drogę, większość w rzeczywistości mocno podwyższa jakość życia.

Powyższa strona ma służyć własnie upowszechnianiu wiedzy technicznej, jeśli sie uda mobilizacji do działania i upowszechnianiu wiary, że obecne problemy ludzkości sa możliwe do rozwiązania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: